Praca cudzoziemca w Polsce 

 

Różnorodność okoliczności i warunków, na jakich cudzoziemiec pracuje w Polsce sprawia, że często największym problemem jest ustalenie właściwej podstawy prawnej i złożenie odpowiedniego wniosku do wojewódzkiego urzędu w celu uzyskania zezwolenia na pracę. 

 

Cudzoziemiec w Polsce może wykonywać pracę na podstawie różnego rodzaju zezwoleń, w zależności od rodzaju pracy, podstawy prawnej wykonywania pracy, a nawet pracodawcy. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje zezwoleń: A, B, C i D. Cudzoziemiec może pracować również przez okres 180 dni na podstawie zarejestrowanego we właściwym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. 

Zatrudnianie cudzoziemców

 

Pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca musi liczyć się z licznymi obowiązkami, którym musi w związku z tym sprostać. To pracodawca składa do urzędu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę lub zgłasza oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ciąży na nim również szereg obowiązków, w tym związanych z Państwową Inspekcją Pracy. Odpowiada on za nielegalne zatrudnianie pracowników - obcokrajowców, wobec czego musi dokładać starań, aby wszystkie działania podejmowane w związku z zatrudnianiem cudzoziemców były w pełni zgodne z prawem, zwłaszcza w zakresie dokumentacji, którą w razie kontroli Straży Granicznej czy Państwowej Inspekcji Pracy musi przedłożyć.

Pobyt cudzoziemca w Polsce

 

W ostatnim czasie Polska stała się atrakcyjną destynacją dla wielu cudzoziemców, którzy przyjeżdżają tutaj głównie w celach zarobkowych. 

 

Aby zalegalizować swój pobyt w Polsce, cudzoziemiec musi złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały czy rezydenta długoterminowego UE, które wydaje właściwy według miejsca jego zamieszkania wojewoda. Uzyskuje dzięki tematu kartę pobytu ze wskazaniem odpowiedniej podstawy uprawniającej go do przebywania na terytorium RP.

 

Postępowania prowadzone w urzędach w sprawie legalizacji pobytu na terenie Rzeczypospolitej z uwagi na obszerną listę podstaw legalizujących pobyt cudzoziemca w Polsce nie należą do najłatwiejszych ani najkrótszych, zwłaszcza w aktualnej, pandemicznej rzeczywistości. Od złożenia wniosku przez wezwanie cudzoziemca na pobranie odcisków linii papilarnych, aż po udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Izabela Sieńko

ul. Skierniewicka 14 lok. 81

01-230 Warszawa

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek

godz. 8:00 - 18:00

 

                    tel. 502 547 840

         

                  biuro@kancelaria-sienko.pl

 

 

Kontakt

TwójPrawnik

Strona główna | O nas | Blog | Usługi | Kontakt